Dżem z mniszka lekarskiego

5 maja 2020

gładki dżem z mniszka lekarskiego

Pora najwyższa zaprosić do kuchni wiosenne chwasty, kwiaty i zioła i to wszystko, czym dzika natura obdarza nas całkiem za friko :) Pierwszy raz od niepamiętnych czasów nie udało mi się tej wiosny nazbierać fiołków i uzupełnić o nowości kolekcję fiołkowych przepisów, ale ten rok już chyba na zawsze zapisze się w pamięci jako delikatnie mówiąc "niestandardowy" w każdej możliwej kwestii ;) Udało mi się za to poeksperymentować z mniszkiem lekarskim, który cały czas jeszcze kwitnie w najlepsze.

Tym razem nie będzie to mniszkowy "miodek", ani ciasteczka, ale gładki dżem z mniszka lekarskiego o konsystencji galaretki. Celowo nie zostawiłam w nim płatków, po tym jak zrobiłam z nich wywar, żeby dżem był krystaliczny, w pięknym żółtym, słonecznym kolorze.

gładki dżem z mniszka lekarskiego

gładki dżem z mniszka lekarskiego

gładki dżem z mniszka lekarskiego

Dżem z mniszka lekarskiego:

50 g płatków kwiatów mniszka lekarskiego,
100 g cukru,
sok z połowy cytryny,
4 łyżki pektyny lub żel-fixu z prawdziwą pektyną,
750 ml wody

Płatki mniszka i wodę umieścić w rondlu, doprowadzić do wrzenia i gotować 15 minut na niewielkim ogniu. Odstawić do ostygnięcia.

Płatki mniszka odcedzić od powstałego wywaru, a wywar ponownie przelać do garnka. Dodać pektynę/żel-fix i mieszając zagotować. Dodać sok z cytryny i cukier i mieszając jeszcze raz doprowadzić do wrzenia i gotować 2-3 minuty.

Gorący dżem przelać do wyparzonych słoiczków. Zakręcić i zostawić do ostygnięcia i stężenia.

Z podanej proporcji wyszły mi 2 małe słoiczki dżemu.

Do przygotowania dżemu nadają się tylko żółte płatki mniszka lekarskiego, które trzeba oddzielić od zielonych części kwiatu. Dodanie zielonych końcówek spowoduje, że dżem będzie gorzki.

gładki dżem z mniszka lekarskiego

gładki dżem z mniszka lekarskiego

17 komentarzy

  1. Ooo, to ciekawe! A jak smakuje taki dżem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, czy próbowałaś kiedyś tzn. miodku z mniszka. Dżem smakuje podobnie, ale nie jest mdły i bardzo słodki dzięki dodatkowi soku z cytryny :)

      Usuń
  2. Cudo😍 Wczoraj robiłam miodek. Z chęcią zrobiłabym jeszcze ten dżemik 🙂

    OdpowiedzUsuń
  3. Komarko , to po czarowałaś
    Też chcę taki

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzień dobry, czy naprawdę wystarczy tylko 50g płatków, czy powinno tam być 500?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 50 g :) Płatki są bardzo lekkie i tyle waży całkiem spora miseczka płatków. To jest proporcja na dwa nieduże słoiczki dżemu.

      Usuń
  5. Robiłam, wyszedł cudny, dzięki za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe, założyłabym się że słyszałam już kiedyś o tym przepisie od babci. Pozdrowienia ;*

    OdpowiedzUsuń
  7. Wygląda apetycznie 😋, czy zamiast cukru może być miód?🤔

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy nie robiłam takiego dżemu, a przyznam, że bardzo ciekawi mnie smak. Wiosna idzie wielkimi krokami, także bardzo chętnie nazbieram w okolicy i spróbuję. Jak myślisz, czy można czymś sprytnie zastąpić cukier, aby było bardziej "fit"? Może ksylitol, albo stewia? Dopiero zgłębiam takie zamienniki, a nie chciałabym popsuć efektu końcowego.

    Dziękuję za podpowiedź dot. konieczności oddzielenia zielonych części kwiatu. Szkoda by było, żeby dżem był gorzki. Swoją drogą robisz bardzo ładne zdjęcia, wyraźne i profesjonalne. Dobra robota! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dużo pracy koło tego dżemiku, zerwanie , obieranie. Bardzo czasochłonne ale zimą na przeziębienia bezcenny. Pozdrawiam wytrwałych w tych przetworach.

    OdpowiedzUsuń
  10. A jak znaleść żel-fix z prawdziwą pektyną? Czy te dostępne w popularnych sklepach z napisem "Na bazie naturalnej pektyny owocowej" mogą być?

    OdpowiedzUsuń
  11. A co z płatkami mniszka po odcedzeniu płynu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można zrobić z nich ocet, albo dodać do nalewki nastawionej na surowych płatkach. Albo nie odcedzać, a zmiksować wszystko razem i zrobić dżem, zamiast galaretki. Ja miksuję płatki, cukier i sok z cytryny (200gr/200gr/1 cytryna) i mam surową (raw) pastę mniszkową. Łyżeczka herbaciana do wody mineralnej, albo łyżeczka od kawy dżemu do twarożku czy na ciemny chleb jako bomba zdrowotna.

      Usuń
  12. Ciekawy przepis. Nigdy wcześniej nie słyszałam o dżemie z mniszka lekarskiego :). Ale szczegółowe wskazówki naprawdę zachęcają do wypróbowania. Szczególnie podoba mi się pomysł z dodaniem soku z cytryny, który pewnie dodaje odrobiny kwasowości w tym słodkim dżemie. Na pewno spróbuję zrobić ten dżem w najbliższym czasie, zwłaszcza że mniszek jest łatwo dostępny. Dziękuję za inspirację i pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń