Piwony - paszteciki z ciasta piwnego

9 grudnia 2019

piwony - paszteciki z ciasta piwnego

To jeden z najstarszych przepisów na moim blogu. Tak stary, że nawet zdjęcia przepadły gdzieś w otchłani serwera. Dlatego w tym roku postanowiłam popełnić autoplagiat i przypomnieć piwony w nowej odsłonie, bo przepis jest za dobry, żeby tak po prostu się zarchiwizował :)

Jeżeli lubicie kruche paszteciki z kapustą i grzybami albo z mięsem albo na słodko - z owocami lub budyniem, ta receptura jest dla Was. U mnie w domu ma miano kultowej, bo zawsze wychodzi i smakuje wybornie, szczególnie w święta, bo o paszteciki, nazywane przeze mnie piwonami są najlepszą przystawką do wigilijnego barszczu.

Super proste (składa się tylko z trzech składników) ciasto piwne przypomina kruche, listkujące ciasto francuskie, z tą przewagą, ze jego wyrób domowy nie będzie okupiony godzinami wałkowania, wyrabiania, chłodzenia, wałkowania itd. Jeżeli pół godziny przed zasiadaniem do wigilijnego stołu weźmiecie się za robotę, możecie być pewni, że gorące, rumiane i kruche piwony pojawią się na stole razem z pierwszą gwiazdą na niebie :) Jak już wspomniałam - można nadziewać go dowolnie - słonym, wytrawnym farszem, jak i słodkim, deserowym, bo jest bardzo neutralne w smaku.

piwony - paszteciki z ciasta piwnego

piwony - paszteciki z ciasta piwnego

Piwony: 
(paszteciki z ciasta piwnego z kapustą i grzybami)

ciasto -
3 szkl. mąki,
220-225 g zimnego masła,
1/2 szklanki piwa,
szczypta soli,
1 jajko

farsz - 
wigilijna kapusta z grzybami

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni.

Zimne masło posiekać wraz z przesianą mąką. Dodać piwo i szybko zagnieść gładkie ciasto. Rozwałkować ciasto na grubość około 0,5 centymetra. Ciasto pokroić w kwadraty ok.10 x 10 cm. Na każdy nałożyć 1-2 łyżeczki przygotowanego farszu. Dokładnie skleić boki ciasta i uformować wałeczki.

Uformowane paszteciki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować po wierzchu rozkłóconym jajkiem.

Piec w mocno rozgrzanym piekarniku około 20 minut, aż paszteciki ładnie się zarumienią.

Ciasto piwne lubi zimno, dlatego trzeba je szybko zagnieść i w miarę szybko uformować paszteciki, aby masło w środku nie rozpuściło się. Polecam też piwony w wersji na słodko. Wypróbowałam już paszteciki piwne z brzoskwiniami, jabłkami, twarogiem, po upieczeniu posypane dodatkowo cukrem pudrem. Jeżeli piekę piwony z nadzieniem w większych kawałkach, wtedy formuję je w paczuszki, krojąc rozwałkowane ciasto na kwadraty i sklejając brzegi do góry.

piwony - paszteciki z ciasta piwnego

piwony - paszteciki z ciasta piwnego

3 komentarze

  1. Bardzo prosty przepis i tak kusząco i apetycznie to wszystko się prezentuje, że będziemy robić 😋

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobiłam, wyszły rewelacyjne 👍

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś je robiłam. I zapomniałam o tym przepisie. Teraz zapisuję, żeby z głowy nie uleciał.

    OdpowiedzUsuń