Kisiel żurawinowy

21 grudnia 2018

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

Święta już naprawdę za momencik, więc pora zakończyć cykl przedświąteczny na blogu deserem. Kisiel żurawinowy dorzucam do mojej kolekcji świątecznych przepisów kuchni kresowej. Ten zdrowy i smaczny deser podawany był zwykle na zakończenie wieczerzy wigilijnej na Wileńszczyźnie. Słodkich przysmaków było oczywiście więcej, bo nie mogło zabraknąć też kutii, śliżyków z podsytą (mlekiem makowym), czy makowików, ale to kisiel żurawinowy, dzięki naturalnym właściwościom żurawiny, jak nic innego naturalnie łagodził nadwyrężony obfitą kolacją żołądek i wątrobę.

Kisiel żurawinowy przygotowywało się ze świeżej żurawiny błotnej, której pod dostatkiem rosło na podmokłych terenach dzisiejszej Litwy, zwanych rojstami. Dzisiaj o wiele trudniej o nią, a częściej spotkać można w sklepach żurawinę amerykańską o większych i bardziej podłużnych owocach. Z tej amerykańskiej kisiel oczywiście też się uda, ale jeżeli będziecie mieli szczęście dostać tę oryginalną błotną, koniecznie przygotujcie sobie chociaż miseczkę takiego zdrowego, zimowego, żurawinowego kisielu, nie tylko na święta :)

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

Kisiel żurawinowy:

1 szklanka świeżej żurawiny,
500 ml wody,
4 łyżki cukru brązowego,
1 łyżeczka cukru waniliowego,
1 łyżeczka soku z cytryny,
kawałek kory cynamonowej,
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
2 łyżki cukru brązowego dodatkowo

Odlać 1/2 szklanki wody.
Pozostałą wodę wlać do rondla i dodać żurawinę. Dodać laskę cynamonu i podgrzewać na małym ogniu, aż do zagotowania, po czym gotować 10 minut, aż żurawina puści sok (można dodatkowo lekko zgnieść ją łyżką).

Owoce żurawiny odcedzić i przełożyć do oddzielnego rondelka. Wyjąć laskę cynamonu.

Mąkę ziemniaczaną wymieszać w pozostawionej 1/2 szklance wody.

Do soku żurawinowego dodać 4 łyżki cukru brązowego, cukier waniliowy i sok z cytryny. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie, zmniejszyć ognień i dodać mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w wodzie. Intensywnie mieszając gotować 2-3 minuty, aż kisiel zgęstnieje.

Kisiel przelać do pucharków.

Do pozostałych owoców żurawiny dodać 2 łyżki cukru brązowego i przesmażyć na dużym ogniu, aż żurawina zrobi się szklista, ale nie rozpadnie się całkowicie.

Do każdego pucharka z kisielem nałożyć po łyżce owoców i udekorować laską cynamonu.

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

wigilijny kisiel żurawinowy naturalny

2 komentarze

  1. Pięknie 😍 Niedawno zamroziłam żurawinę, ale ona też się nada.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kisiel nieodmiennie kojarzy mi się z czasami dzieciństwa. Żurawina to w moim przypadku już smaki dorosłości. Wspaniałe połączenie. Jak tylko nadejdzie wiosna to chętnie sobie przygotuje taki deser. Świetny przepis. :-)

    OdpowiedzUsuń